Spegel gustaviansk av Fyrwald

259670

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), signerad CGF, träskuren dekor, förgylld med polerad guld och slagmetall, krönt av flammande urna, lagerfeston, pärlstav och graverad dekor av blommor, ramen med kymation, nedre sargen med bandrosett och lagerfeston, bakstycket märkt med rödkrita N:o 2 A.Ö.B. 17(?), fasetterade kvicksilverfolierade glas, 145 x 51 cm

smärre dekorskador

Speglar

Rum 4

Spegel gustaviansk av Fyrwald

Budhistorik (34 bud)
1398407
24 000
1398406
23 000
1397637
22 000
1398404
22 000
1397637
21 000

Slutpris SEK:
24 000
2 299 EUR, 2 700 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.