Kolonnskåp Karl Johan

259669

KOLONNSKÅP, sannolikt stockholmsarbete, Karl Johan, tillskrivet Johan Anders Udbye (mästare i Stockholm 1816-1845), arkitektonisk pylonform, fanerat med mahogny, inläggningar av graverad lönn, fronten med bevingad kvinna, fjäderbelastat lås, nyckel finns, höjd 135, 85 x 48 cm
Den danskfödde Johan Anders Udbye blev mästare i Karlshamn 1814 och flyttade två år senare till Stockholm och blev mästare i ämbetet utan mästarstycke. Udbye tillverkade flera möbler till Årstafrun, Märta Helena Reenstierna, på Årsta gård.
LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför chiffonjé av Udbye 1816 i Nordiska Museets samlingar sidan 58f

fanerskador och lagningar, nyckel med smärre skada

Ändringar/tillägg
nyckel finns i utlämningen

Rum 2

Kolonnskåp Karl Johan

Budhistorik (14 bud)
1395964
14 500
1393090
14 000
1393088
13 500
1393087
13 000
1393086
12 500

Slutpris SEK:
14 500
1 383 EUR, 1 556 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.