Speldosa 1800-tal

259585

MERMOD FRÈRES CYLINDERSPELDOSA, Schweiz omkring 1880-tal, för 8 melodier, utrustad med Jacot's patenterade säkerhetsanordning, glasat fodral i valnötsimitation, invändig litograferad melodiförteckning, cylinderlängd 28,5, höjd 21, 61x27 cm

Slitage, ej funktionstestad, lös fot medföljer

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att avhämta vid utlämningen

Diverse

Rum 2

Speldosa 1800-tal

Budhistorik (14 bud)
1397501
4 600
1396932
4 400
1395976
4 200
1393896
1393896
3 400

Slutpris SEK:
4 600
444 EUR, 504 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.