Fåtölj "Muslingestolen" Philip Arctander

259515

FÅTÖLJ, "Muslingestolen", tillskriven Philip Arctander, klädd i gyllengul plysch, sitthöjdhöjd ca 36 cm

Philip Arctander(1916-1994) var en dansk arkitekt och formgivare. Han formgav "Muslinge-stolen", eller "Clam chair" 1944 och fåtöljen visades i butiken NY FORM i Köpenhamn samma år. Modellen har tidigare tillskrivits Martin Olsen och Viggo Boesen. Fåtöljen har producerats av olika möbelproducenter i Norge av Vik & Blindheim, i Danmark av Nordisk Staal & Møbel Central och i Sverige av bland andra Sune Johanssons Möbelfabrik i Nässjö.
Skador: Smärre slitage

Bruksslitage

Rum 17

Fåtölj

Budhistorik (8 bud)
1391669
19 000
1395490
18 500
1391669
18 000
1395489
17 500
1391669
17 000

Slutpris SEK:
19 000
1 820 EUR, 2 138 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.