Demetre Chiparus Art Deco

259452

CHIPARUS, Demetre Haralamb (1886-1947): "Accident De Chasse", delvis kallmålad brons, föreställande sittande flicka med skadad jakthund, stensockel, signerad "D.H. Chiparus", plakettmärkt "Accident de Chasse Par D.H. Chiparus (Récompensé au Salon)", längd 42, höjd 25 cm

Slitage

Konst, Skulptur

Kundcenter

Demetre Chiparus Art Deco

Budhistorik (13 bud)
1396746
27 000
1396749
26 000
1396746
25 000
1396744
24 000
1396491
23 000

Slutpris SEK:
27 000
2 719 EUR, 3 089 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.