Sandviksglas Simon Gate 38 delar

259309

SERVISGLAS, 38 dlr., Simon Gate för Orrefors och Sandvik, 1920-tal, bruntonad glasmassa, omfattande 13 vinglas, 3 starkvinsglas, 1 större glas med graverad dekor av spegelmonogram JG, signerad G 175 21 (1921) samt 6 martiniglas, 7+2+5 starkvinsglas samt en karaff

mindre nagg, ett glas med lagning, ett något skevt

Glas, Konstglas

Monter 16

Budhistorik (22 bud)
1398556
4 400
1398553
4 200
1398549
1398552
1398549
3 800

Slutpris SEK:
4 400
420 EUR, 472 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.