Gravtegel Han-dynastin

259235

GRAVTEGEL, 2 dlr, sannolikt Han (207 f.v.t.-220 v.t.), Kina, pressad reliefdekor med motiv av träd geometriska mönstar samt väktarfigurer, höjd 62 resp 10,5 cm
PROVENIENS: Från en svensk privatsamling

Slitage, skador

Orientaliskt

Rum 3

Gravtegel Han-dynastin

Budhistorik (32 bud)
1394158
3 200
1394146
1394153
2 800
1394146
2 600
1394148
2 600

Slutpris SEK:
3 200
309 EUR, 351 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.