Salomon Alexander Hart Heliga Elisabet

259164

HART, Salomon Alexander (England 1806-1881): Heliga Elisabet av Ungern delar ut allmosor, signerad och daterad, olja på duk, 115x133 cm

Elisabet av Ungern (1207-31) var dotter till den ungerske kungen Andreas II och hon gifte sig 1221 med Ludwig IV av Thüringen. Hon tjänade de fattiga och sjuka och gav bort allt hon ägde till de behövande och skötte de spetälska. Elisabets make dog i Otranto när han var på väg för att delta i det sjätte korståg

Konst, Måleri

Rum 14

Budhistorik (23 bud)
1395689
46 000
1395690
46 000
1395689
44 000
1395687
42 000
1395683
40 000

Slutpris SEK:
46 000
4 388 EUR, 4 936 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.