Peter Dahl färglitografi

258301

DAHL, Peter (född 1934): Stolta stad - Fredmans Epistel nr. 33, "Om fader Mowitz öfverfart till Djurgården", 1984, signerad Peter Dahl, färglitografi, PT, ca 42x87 cm

HISTORIK:Peter Dahl illustrerade på 1980-talet Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, i både monumentala oljemålningar och i akvareller som blev förlagor för det grafiska verket. Stolta stad skildrar fader Movitz överfart till Djurgården med Ulla Winblad.

Rum 9

Peter Dahl färglitografi

Budhistorik (36 bud)
1387965
6 600
1387963
6 400
1387957
6 200
1387961
6 000
1387957
5 800

Slutpris SEK:
6 600
632 EUR, 743 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.