Lampor Zeiss Ikon

258203

TAKLAMPOR, 6 st, 1900-talets första hälft, märkta "Zeiss Ikon / JK180RNr1 / C9, ställbara, diameter ca 18, höjd ca 22 cm
LITTERATUR: Jämför med lamporna A. Meyer formgav under 1926-1929, vid Bauhaus.
Annemarie Jaeggi, Adolf Meyer. Der zweite Mann, Berlin 1994, p. 425-429.

Slitage, några med enstaka nagg

Belysning, Taklampor

Rum 3

Lampor Zeiss Ikon

Budhistorik (14 bud)
1385902
2 400
1386354
1385902
1 700
1386353
1 600
1385902

Slutpris SEK:
2 400
230 EUR, 270 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.