Koppar med fat Limoges emalj 1800-tal

258201

KOPPAR med FAT, 2 st., 1800-talets andra hälft, renässansstil, Limoges, emalj på kopparplåt, målade i grisaille och guld, reliefdekor i vitt av bladrankor, motiv från Antikens mytologi, höjd 7 cm; smärre emaljbortfall och slitage
HISTORIK: Tillverkning av emaljerade föremål startade på 1100-talet i Limoges, då framförallt i tekniken champlevé. Under 1400-talet blev målade emaljobjekt allt mer vanliga. Inte minst de målade i grisaille med en reliefdekor i vitt. Under 1800-talets andra hälft kom de målade föremålen med grisailledekor återigen att göras, då som repliker. Kopparna ifråga hör till denna period, men är närmast till formen att liknas vid kaffekoppar från Kina och Kangxiperioden (1662-1722) i porslin.

Diverse

Monter 6

Budhistorik (7 bud)
1410178
1405378
1 900
1405376
1 700
1404523
650
1404243

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.