Fåtöljer gustavianska Lars Söderholm

258181

FÅTÖLJER, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, av Lars Söderholm (stolmakare i Stockholm, mästare ca 1785, burskap 1790-1794), signerade LSH samt en med med rest av Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, bemålade, diagonalskurna hörnfleuroner, godronnerad överkragning och kannelerade avsmalnande ben, rektangulär rygg

Smärre skador och lagningar, torrsprickor

Rum 2

Budhistorik (8 bud)
1386223
10 000
1386222
8 000
1385815
5 400
1381613
5 200
1381280
5 000

Slutpris SEK:
10 000
958 EUR, 1 125 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.