Probérur i valnöt

258090

PROBÈRUR, nyrenässans, fodral fanérat med valnöt och valnötsrot, svarvade kolonnetter, träskuret krön, blånerade visare, urtavlan märkt Wohlins Stockholm, höjd 178 cm

PROVENIENS: Använd som "rätt tid"-ur hos Wohlin Urhandel i Gamla Stan

Lösa dekordelar medföljer, krön med lagning

Ändringar/tillägg
Lod, vev och lösa dekordelar finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur

Rum 16

Probérur i valnöt

Budhistorik (24 bud)
1386411
21 000
1383516
20 000
1383516
15 000
1383934
14 500
1383516
14 000

Slutpris SEK:
21 000
2 012 EUR, 2 363 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.