Sekretär gustaviansk av Jonas Hultstén

255625

SEKRETÄR, gustavianskt stockholmsarbete, av Jonas Hultstén (mästare i Stockholm 1773-1794), signerad JHultsten, fanerad med amarant, björk och jakaranda, beslag av förgylld brons, parkettinläggningar i trompe l'oeil effekt, krönt av gallerkant ā la grecque, list med repstav, lådinredning bakom klaff, nyckel medföljer, höjd 107, 80,5 x 43,5 cm
PROVENIENS: Adelsmannen David August von Heijne och hans maka Dagmar Maria Elisabet Odelberg, sannolikt förvärvad i samband med 15-årsdagen av deras giftermål 12 oktober 1885

skador, lagningar

Ändringar/tillägg
nyckel finns i utlämningen

Rum 2

Budhistorik (23 bud)
1397552
44 000
1396301
42 000
1397551
42 000
1396301
40 000
1397046
39 000

Slutpris SEK:
44 000
4 431 EUR, 5 034 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.