Fåtöljer 2 st av Lars Söderholm

257436

FÅTÖLJER, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, av Lars Söderholm (stolmakare i Stockholm, mästare ca 1785, burskap 1790-1794), signerade LSH samt en med med rest av Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, bemålade, diagonalskurna hörnfleuroner, godronnerad överkragning och kannelerade avsmalnande ben, rektangulär rygg

Smärre skador och lagningar, torrsprickor

Rum 6

Budhistorik (3 bud)

1371572
18 500
1371538
2 600
1371535

Slutpris SEK:
18 500
1 785 EUR, 2 028 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.