Skålfat i porslin Ming

257252

SKÅLFAT, porslin, Kina, Kraak, sannolikt Wanli, 15/1600-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av fågel i trädgård, diameter 32 cm

Sprickor, obetydiga nagg längs brättet

Orientaliskt, Porslin

Monter 32

Skålfat i porslin Ming

Budhistorik (38 bud)
1377976
13 000
1377973
12 500
1377975
12 000
1377973
11 500
1377972
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 245 EUR, 1 463 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.