Skålfat i porslin Kina Ming

257198

SKÅLFAT, 3+2 st, porslin, Kina, bl a sannolikt Wanli Ming 15/1600-tal, dekor i underglasyrblått, 3 med konturerat brätte motiv av fågel på klippa, mindre skålar med motiv av lejon, diameter ca 12-14 cm

Obetydliga nagg, tillverkningsdefekter

Orientaliskt, Porslin

Monter 22

Skålfat i porslin Kina Ming

Budhistorik (22 bud)
1378391
3 800
1378339
3 600
1378322
3 400
1378322
3 200
1378274

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.