Tekanna sockerskål i yixinggods

257180

TEKANNA, SOCKERSKÅL med lock, yixinggods, Kina, 1900-tal, tekannan med delvis glaserad dekor med motiv av bambu och blommande kvistar, sockerskålen med ristad dekor i form av skrivtecken och blommor, höjd 11-12 cm

Smärre bruksslitage, tekannans lock med nagg

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 22

Budhistorik (56 bud)
1378555
9 400
1378552
9 200
1378551
9 000
1378540
8 800
1378550
8 600

Slutpris SEK:
9 400
907 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.