Mikael Löfström objekt

257134

LÖFSTRÖM Mikael (samtida): "Stipendieskåpet 1989", signerad och numrerad Mikael Löfström 84/100, höjd 64 cm

HISTORIK: Stipendieskåpet tillkom utifrån Rolf Åsards stipendium som delades ut av Sveriges Arkitekter till en nyutexaminerad inredningsarkitekt. Stipendiesumman på 20.000 kronor kom från en fond som byggts upp genom att formgivare och konstnärer formgett skåp som sålts till ArkitektFörbundets medlemmar. Första skåpet formgavs av John Kandell, sedan dess har Jonas Bohlin, Mikael Löfström, Hertha Hillfon, Mats Theselius och Ernst Billgren formgivit varsitt skåp. Fonden lades sedermera ned och utdelningen av stipendier upphörde 2009.

Skador

Diverse, Konst, Skulptur

Rum 3

Mikael Löfström objekt

Budhistorik (7 bud)
1370972
700
1379098
650
1370972
600
1378303
550
1370972

Slutpris SEK:
700
70 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.