Karl XII porträtt

256968

KARL XII, kopia efter Michael Dahl d.ä, signerad och daterad A.Bernard 1897, oljemålning, ca 130x102 cm; ram krönt med krona vilande på hyende

HISTORIA: Originalet finns på Nationalmuseum, 131x103 cm, utförd. ca 1710-1717. Konstnär: Michael Dahl d.ä.(1659-1743). Inventarienummer NM 947. Förvärv: Övertagande 1866 från Kongl. Museum (Inköpt 1760 till Kgl. Husgerådskammaren).

Krackeleringar, ramskador. Krona till ram lös (i monter)

Konst, Måleri

Karl XII porträtt

Budhistorik (19 bud)
1377676
13 000
1377391
12 500
1377433
12 500
1377391
12 000
1377432
11 500

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.