"Trafalgar chairs" Karl Johan

256888

STOLAR, 12 st, 1820/30-tal, provinsarbeten i Karl-Johan, s k trafalgar chairs, bonad björk, rottingsitsar, svärtade trapetser, sabelsvängda ben, sitthöjd ca 45 cm

Utförselförbud / Not allowed for export

Historik: Den aktuella stolsmodellen ritades för mässen i Lord Nelsons skepp Victory år 1805 och fick sitt namn efter det berömda sjöslaget vid Trafalgar samma år. Efter att stolsmodellen år 1808 publicerats i The London Chair-Makers and Carvers Book of Prices Supplement ökade dess populäritet och spred sig så småningom till Sverige. En passande jämförelse kan göras med de stolar av liknande modell som inhandlades av möbelhandlare Wiberg vid inredningen av matsalen på Rosendals slott år 1826.

Litteratur: Laine, Christian (red.), Rosendals slott, Stockholm, 2003, Jämför med avbildad stol på sid 226

Skador och slitage förekommer

Ändringar/tillägg
UTFÖRSELFÖRBUD / NOT ALLOWED FOR EXPORT

Rum 8

Budhistorik (9 bud)
1376869
7 400
1376846
7 000
1375472
5 200
1373071
5 000
1373035

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.