Såsnipa Kina 1700-tal exportporlin

256868

SÅSSNIPA, porslin, Kina, 1700-tal, rokokoform, dekor av blommor i underglasyrblått, längd ca 20 cm

En hänkel med nitad lagning, nagg och glasyrbortfall.

Orientaliskt, Porslin

Monter 14

Budhistorik (1 bud)

1370538
2014-07-16 19:06:09

2014-07-21 kl 21:24
Slutpris SEK:
29 EUR, 32 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.