Bordspendyl 1800-tal

256814

BORDSPENDYL, 1820/30-tal, Karl-Johan, fanérat med alrot, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror i svart, verket märkt F.1703, dekor i form av spegelnisch, tempelgavel med svärtade och förgyllda kompositakolonner, flankerande skulpturnischer med förgyllda kvinnofigurer, pendel i form av brännförgyllt fartyg, höjd 54, 36,5x13 cm

Ej funkionstestad, smärre fanérskador, urtavla med sprickor, solblekt

Ändringar/tillägg
Nyckel och glas finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur

Kundcenter

Bordspendyl 1800-tal

Budhistorik (24 bud)
1374179
6 400
1374178
6 200
1374177
6 000
1374176
5 800
1374175
5 600

Slutpris SEK:
6 400
611 EUR, 687 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.