Erik Hallström oljemålning

256552

HALLSTRÖM, Erik (1905-1992): Järnvägsbron, signerad E.G. Hallström, olja på duk, 65x54 cm
Enligt uppgift målad i Evert Taubes ateljé vid Södermalmstorg 4. Köpt i konstnärens hem på Malmgårdsvägen i Kulturhusen vid Vitabergsparken vid slutet av 1970-talet.

Konst, Måleri, Stockholmiana

Fack 9

Erik Hallström oljemålning

Budhistorik (5 bud)
1373636
1 700
1371050
1 600
1371050
1371048
1366069

Slutpris SEK:
1 700
163 EUR, 191 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.