Fåtölj "Muslingestolen" Philip Arctander

256413

FÅTÖLJ, "Muslingestolen", tillskriven Philip Arctander, klädd i ett grönt tyg med, höjd 86 cm

Philip Arctander(1916-1994) var en dansk arkitekt och formgivare. Han formgav "Muslinge-stolen", eller "Clam chair" 1944 och fåtöljen visades i butiken NY FORM i Köpenhamn samma år. Modellen har tidigare tillskrivits Martin Olsen och Viggo Boesen. Fåtöljen har producerats av olika möbelproducenter i Norge av Vik & Blindheim, i Danmark av Nordisk Staal & Møbel Central och i Sverige av bland andra Sune Johanssons Möbelfabrik i Nässjö.
Skador: Smärre slitage

Klädseln med skador på sitsen

Möbler, Design

Rum 17

Fåtölj

Budhistorik (29 bud)
1372440
19 000
1372445
18 500
1372440
18 000
1372441
17 500
1372440
17 000

Slutpris SEK:
19 000
1 856 EUR, 2 172 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.