Tennljusstakar Pehr Henrik Lundén Lidköping

256408

LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets början, tenn, empire, signerade i formen P.H. Lundén L.K.P. (Pehr Henrik Lundén, mästare i Lidköping 1797-1834), räfflad urnpipa buren av obelisk på insvängt pyramidfundament med kulfötter, höjd ca 31 cm
LITTERATUR: Birger Bruzelli: Tenngjutare i Sverige under kontrolltiden 1754-1912, Stockholm 1967, jämför modellen av Petter Höijer, Örebro 1815, sidan 72

Bruksslitage

Belysning, Ljusstakar

Monter 9

Budhistorik (8 bud)
1372443
5 400
1367023
5 200
1372362
5 000
1367023
1364284
2 400

Slutpris SEK:
5 400
528 EUR, 617 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.