Kaffeservis Sanfrid Svensson

256404

KAFFESERVIS, silver, 3 delar, Sanfrid Svensson (mästare i Lidköping 1909-1933), Lidköping, Årstämplade 1919,1929 samt 1928, Bestående av: kanna, gräddkanna och sockerskål, dekor av växtornamentik samt pärlstav, på lejonfötter, delvis invändigt förgyllda, lockknoppar i svärtat trä, sockertång i nysilver medföljer, vikt inklusive trädetaljer 1190 g

Silver

Monter 9

Kaffeservis Sanfrid Svensson

Budhistorik (6 bud)
1372074
4 200
1363669
1363597
2 600
1363441
1 300
1363403

Slutpris SEK:
4 200
382 EUR, 441 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.