Teckningar av Fritz Grahn rörande modehuset Sterns

256161

GRAHN, Fritz (1910-1989) OCH BULL HEDLUND (2). Sterns 1913-1963 Kläder under 50 år. Ett handelshus jubilerar. Norrköpings museum 1963.
8 tuschteckningar, varav 1 signerad -63 och dedicerad "till vännen Nils Berman", 2 blyertsteckningar, 1 signerat färgträsnitt av Grahn, några av teckningarna monogramsignerade.
Marmorerat pappersband med skinnkanter, kassett (Isbergs, Norrköping). Upplaga tryckt i 100 numrerade exemplar, detta nr 1 med ett signerat färgträsnitt av Fritz Grahn. Medföljer brev från Grahn till Siri och Nils Berman, några fotografier, kvitto på band mm.
Tillsammans med: Lindgren: Ett karavanseri (Norrköping, 1947), med signerad etsning av Bull-Hedlund.
Dedikation till Nils Berman "från tillgivne Dani Liebenfeld". Upplaga tryckt i 100 numrerade exemplar, detta nr 100. Medföljer brev/kort från Dani Liebenfeld till Nils Berman. 2 volymer.

Lätt nötta band, planscher något småfläckade.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Måleri

Monter 6

Budhistorik (13 bud)
1369386
850
1369389
1369386
750
1369388
700
1369386
650

Slutpris SEK:
850
83 EUR, 97 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.