Gipsmodell föreställande Bondeska palatset

256068

ARKITEKTONISK MODELL, gips, tidigt 1900-tal, föreställande del av det Bondeska palatset, Riddarhustorget, höjd 46, 31 x 33 cm

PROVENIENS: Anna Vilhelmina Hierta (1841-1924)
ordförande i Centralkommittén för Stockholms arbetsstugor för barn 1886-1906, därefter dess hedersordförande
vice ordförande i Föreningen för gifta kvinnors äganderätt 1886-93
ordförande i Svenska kvinnornas nationalförbund 1899-1909
vice ordförande i Internationella kvinnoförbundet 1904-09

Smärre slitage och skador

Diverse, Konst, Skulptur

Visas på begäran

Budhistorik (5 bud)
1369040
750
1368800
650
1368102
600
1366332
1362309

Slutpris SEK:
750
73 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.