Björn Wiinblad fajans Det blaa hus

256062

LJUSSTAKAR, VÄGGPLAKETT, 4 dlr, fajans, Björn Wiinblad (Danmark 1918-2006), Det blaa hus, monogramsignerat BW och daterade 69, 70, 72, figur på häst, 1 par sjöjungfrur samt väggplakett i reliefdekor av ansikte i blåglaserad dekor diameter 26, höjd 5 samt 33-40 cm

Skador, lagningar

Keramik/Porslin, Design

Monter 5

Budhistorik (16 bud)
1369059
3 400
1364337
3 200
1369021
3 200
1364337
1369020
2 800

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.