Om biblioteket på Trolleholm i Skåne

256008

TROLLEHOLMS BIBLIOTEK (2). Ex bibliotheca Trolleholmiæ. I:I-IX, II:1-4 (del II:V-VI saknas). Lund 1896-1909.
8:o. Medbundna omslag. 2 planscher.
Ljusbruna skinnband, lätt nötta, inre denteller, kantförgyllning, rikt guldornerade ryggar med röda och gröna titelfält samt upphöjda bind, del II ngt nött i övre kant, marmorerat snitt (Hedberg). 1 fodrad pappkassett. Del I med ngt skev bakre pärm. Några häftesomslag saknas. 1 sida missfärgad av tidningsurklipp. Med Hernmarcks pärmexlibris i guldtryck. J. O. Wedbergs svartstämpel på baksidan av 4 häftesomslag. Dedikation till J. O. Wedberg i blyerts och bläck på titelbladet till del I:I och baksidan av häftesomslaget till del II:1. Insatt brev till Wedberg från C. F. E. Brandberg angående topografisamlingen daterad Säfstaholm & Vingåker d. 13/1 1906 i andra bandet. Almquist 4214. 2 vol.

Utgiven och redigerad av Carl Trolle-Bonde. Tryckt i begränsad upplaga. Innehåller bl.a. översikter över biblioteket o. Brandbergs katalog över topografisamlingen. Justitierådet J. O. Wedberg (1826-1912) var stor bok- och myntsamlare. Hans bibliotek bestod av ca 13000 volymer samt 12000 småskrifter, till större delen inom ämnena numismatik, bibliografi och litteraturhistoria. Här finns den sällsynta del I:VI med.
Ur Emil Hultmarks samling.

Banden lätt nötta, övrigt se texten.

Böcker/Kartor, Bokväsen

Monter 6

Budhistorik (10 bud)
1369384
1365808
1366044
1365808
950
1361299
900

Slutpris SEK:
117 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.