Mat- och kaffeservis Gustafsberg

255516

MAT- samt KAFFESERVIS, 115 dlr., porslin, 1900-talets första hälft, Gustafsberg, modell 2279, bestående av 13 kakfat, 12 förrättsfat, 12 djupa mindre tallrikar, 12 större djupa tallrikar, 24 mattallrikar, 11 uppläggningfat i diverse storlekar, 12 tekoppar med fat, 12 kaffekoppar med fat, 2 såsbåtar, tekanna, sockerskål med lock, gräddkanna, kaffekanna, soppterrin, dekor med förgylld kant

3 extra kaffekoppar medföljer, större uppläggningsfat modell 2390, enstaka med beläggning, smärre krackelyr under glasyren på terrin

Keramik/Porslin

Monter 30

Budhistorik (8 bud)
1364059
4 400
1360756
4 200
1360756
3 200
1358233
1358232

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.