Med grafik av bl.a. Manet, Klinger och Slevogt

255459

MED ORIGINALETSNING AV BL.A. MANET. SINGER, Hans W. Die moderne Graphik. Eine Darstellung für deren Freunde und Sammler. Leipzig, Seemann, 1914. Första upplaga.
Stor 4:o. Numrerad upplaga, 83/200 med 4 originaletsningar, Edouard Manet (Seifenblasen), Max Klinger (Kauernde), Max Slevogt (Löwen und Tiger) och William Strang (Landschaft). Rikt illustrerad. Grönt skinnband med dekor.

Blekt rygg, bandet nött. Några veck.

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Konst, Grafik

Monter 31

Budhistorik (23 bud)
1364987
1 800
1364980
1 700
1364986
1 700
1364980
1 600
1364985

Slutpris SEK:
1 800
176 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.