Psalmbok i vackert band

229887

BAND - PSALMBOK. Evangelisk-kristelig psalmebog, till brug ved kirke- og huus-andagt. Köpenhamn (Carl. Frid. Schubart) 1803.
8:o. Samtida blindpressat svart skinnband med guldornerad rygg och guldsnitt, i svart pappkassett.

Proveniens: Museidirektör Otto Andrups samling, Gustaf Bernström (1877-1966), en av 1900-talets främsta boksamlare.

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Rum 1

Psalmbok i vackert band
Budhistorik (2 bud)

1247835
600
1247739

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.