Förstaupplagor och dedikation

229880

SKÖNLITTERATUR (6). Gullberg: Kärlek i tjugonde seklet, förstaupplaga, 1933, dedikation till Gunnar Mascoll Silfverstolpe, hfrbd (Hedberg), Gullberg: Dödsmask och lustgård, förstaupplaga, 1952, hfrbd (Levin), Lee Masters: Spoon river antologien, 1935, hfrbd med Gustaf Bernströms guldpressade exlibris på främre pärm (Hedberg), Lagerkvist: Den vrede engel, utan år, Grafisk Cirkel publikation nr. 78, nr 137 av 175 numrerade ex., Beecher Stowe: Små tomtar, 1870, skinnband, samt Palladius: Om drukkenskab, 1907, pappband, med Thorvald Bindesbölls exlibris. 6 vol.

Proveniens: Gustaf Bernström (1877-1966), en av 1900-talets främsta boksamlare.

Varierande skick, ett par lätt nötta band.

Böcker/Kartor, Skönlitteratur

Rum 1

Förstaupplagor och dedikation
Budhistorik (10 bud)
1250965
1 900
1250798
1 800
1250759
1 700
1250759
1250637
1 400

Slutpris SEK:
1 900
181 EUR, 204 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.