Fina band från Bernström

228608

BAND FRÅN BERNSTRÖM (4). PALUDAN-MÜLLER, FR. Poesier I-II. Köpenhamn (C. A. Reitzel) 1836-38.
8:o. Röda hfrbd, främre pärm med Gustaf Bernströms guldpressade exlibris, rikt guldornerade ryggar, övre guldsnitt. (G. Hedberg). Tillsammans med:

Paludan-Müller, Zuleimas Flugt, En fortaelling, 1835, och Paradiset, Bibelsk drama, 1862.
Proveniens: Gustaf Bernström (1877-1966), en av 1900-talets främsta boksamlare.

Böcker/Kartor, Skönlitteratur

Rum 1

Fina band från Bernström
Budhistorik (2 bud)

1245865
1245864

Slutpris SEK:
39 EUR, 44 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.