Louis Vuitton, Paris, resegarderob/amerikakoffert

231815

LOUIS VUITTON, Paris, resegarderob/amerikakoffert, 1920-tal, monogrammönstrad "Monogram canvas", kantad med cognacsfärgat läder, trälister på långsidorna, mässingsbeslag, på kortsidorna bruna läderhandtag och handmålad initial "M.McG." i rött, invändigt orange med 5 st. lådor och 3 st. galgar, mässingslås ingraverat med L.V och 70.CHAMPS ÉLYSÉES PARIS LOUIS VUITTON LONDON 149.NEW BOND STREET MADE IN FRANCE 071263, etikettmärkt BOUGT FROM B. ALTMAN & CO NEW YORK och LOUIS VUITTON PARIS 70 CHAMPS ELYSEES NICE.12 AV. DE. VERDUN CANNES.10 RUE DES BELGES VICHY.1 RUE DU PARC LONDON.149 NEW BOND ST MODELE DEPOSE, 113 x 42 x 55 cm

Slitage

Fashion

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
1187995
58 000
1187994
52 000
1185369
42 000
1185367
35 000
1184095
30 000

Slutpris SEK:
58 000
5 597 EUR, 6 357 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.