Fotografier från västra USA 1904

229221

FOTOGRAFIER, 72 skioptikonbilder samt 72 pappersbilder från en resa från S.t Louis till Colorado, New Mexico och Utah sommaren 1904, bl.a. puebloindianer, skioptikonbilderna ca 8x8 cm, pappersbilderna ca 7x10-10x13 cm
PROVENIENS: skolinspektören Carl Lidman med ansvar för svenska skoland utställningsmonter under världsutställningen i S:t Louis 1904 reste under sommar o höst, bl.a. Coloradoflodens canyon, Grand canyon, Acoma, Pueblo, Minneha Falls, Santa Monica beach, Flagstaff

7 glasplåtar med sprickor och skador

Etnografica, Konst, Fotografi, Diverse

Monter 24

Budhistorik (29 bud)
1195754
9 200
1194473
9 000
1194473
8 800
1195752
8 600
1194473
6 400

Slutpris SEK:
9 200
888 EUR, 1 008 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.