Harald Sonesson illustration Mumin

228831

SONESSON Harald (född 1942): Muminhuset, signerad Harald Sonesson, akvarell och tusch, 23x22,5 cm.

HISTORIA: Harald Sonesson är mångårig illustratör av Mumintrollet i såväl serier som böcker (Förlag: Bonniers Carlsen): "Mumin på cirkus", "Mumin följer strömmen", "Mumin och storfiskaren", "Mumin blir detektiv", "Mumin och överraskningen", "Mumin - När veden tog slut", "Mumin gör så gott han kan", "Mumin hittar vägen hem", "Mumin får en hund" (illustrerat). Dessa är nyskrivna sagor baserade på Tove Janssons klassiska karaktärerär och är utgivna i ett flertal länder. Sonesson är också känd för sina figurer Pelle Svanslös, Rasmus Nalle.

Glasskada

Konst, Måleri

Monter 32

Budhistorik (4 bud)

1167352
1164205
1 400
1162475
1 300
1154231

Slutpris SEK:
143 EUR, 161 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.