Afrikansk stav

228829

HÖVDINGSTAV, Yaka, Kongo, Popokabakaprovinsen, längd 78 cm
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköptes av Jan Pontén 1971

Etnografica

Rum 3

Afrikansk stav

Budhistorik (5 bud)
1191152
500
1197025
450
1191152
1191997
1191152

Slutpris SEK:
500
48 EUR, 55 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.