Afrikansk mask

228802

MASK, Kongo, skuret lätt trä med rottrådar, total höjd 31 cm
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Kinshasa 1970

Etnografica

Monter 12

Afrikansk mask

Budhistorik (9 bud)
1193394
700
1196510
650
1193394
600
1196509
550
1193394
500

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 77 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.