Afrikansk halsring

228694

HALSRING, för hovdansare, Kuba, kongo, Mweka-provinsen, textil, pärlor, kaurisnäckor, diameter 31 cm
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Kinshasa 1970

Etnografica

Monter 11

Afrikansk halsring

Budhistorik (3 bud)

1196654
1195256
1182293

Slutpris SEK:
38 EUR, 45 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.