Afrikanskt karvsnittsobjekt

228691

PRESTIGEOBJEKT, 2 st, Kuba, Kongo, Mweka-provinsen, skuret trä (tukula), längd 8,5 resp 27 cm
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, inköpt i Mushenge 1968, det mindre objektet inköpt av Ghislain de Bast

Etnografica

Monter 12

Afrikanskt karvsnittsobjekt

Budhistorik (1 bud)

1182011
2014-03-08 11:04:27

2014-03-15 kl 15:21
Slutpris SEK:
29 EUR, 32 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.