Afrikansk huvudbonad

228672

HUVUDBONAD, Yaka, Kongo, Kenge-provinsen, rotarbete, längd 28 cm
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Kinshasa 1969

Smärre skador

Etnografica

Monter 11

Afrikansk huvudbonad

Budhistorik (10 bud)
1191151
900
1197076
850
1191151
1197072
750
1191151
700

Slutpris SEK:
900
86 EUR, 101 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.