Afrikansk huvudbonad

228659

HUVUDBONAD, Lega, Bwami-sällskapet, "Mukuba wa bifungo", Maniema-provinsen, textil, käkben, kaurisnäckor och elefanthår, höjd utom elefanthår och hakrem 16 cm Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Bukavu 1970

Några kaurisnäckor saknas på hakremmen

Etnografica

Monter 10

Afrikansk huvudbonad

Budhistorik (4 bud)

1193392
1196504
1193392
1181794

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.