Afrikansk hövdingpall

228637

HÖVDINGPALL, Tschokwe, Kongo, höjd 23, Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Kinshasa 1969

Etnografica

Monter 10

Afrikansk hövdingpall

Budhistorik (4 bud)

1197061
1197060
600
1197018
550
1193572
500

Slutpris SEK:
77 EUR, 88 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.