Afrikanskt fat för rituellt bruk

227357

SKÅLFAT, Kuba, Kasaiprovinsen, Kongo, används i rituellt beredning av Tukula/Nkula, skuret trä (tukula) med patina, längd 29 cm,
Proveniens: Svenska samlare verksam i området från 1950-70-tal, denna inköpt i Kinshasa 1970

Bruksslitage

Etnografica

Monter 11

Budhistorik (1 bud)

1197016
2014-03-15 14:35:39

2014-03-15 kl 14:48
Slutpris SEK:
29 EUR, 33 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.