Afrikansk mask

227225

MASK, Bakuba, Kasai/Mweka, Kongo, "Mwash a Mboy", Kongo, skuret trä, läder, kaurisnäckor, pärlor, djurtänder, textil, djurpäls mm, höjd 35cm exkl skägg, Proveniens: inköpt av svensk samlare i Kinshasa 1971

Skador, slitage

Etnografica, Diverse

Monter 18

Afrikansk mask

Budhistorik (5 bud)
1196994
2 600
1194567
2 400
1194041
1181771
500
1181770

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.