Halsband silver 1900-talets första hälft/mitt

224469

HALSBAND, sydvästra USA, silver, disk/globformade pärlor med punsad dekor, delvis doserat, längd ca 36 cm, BROSCH, Navajo, ciselarad, punsad och pålödd dekor, infattad turkos, längd ca 8 cm, HÅRSMYCKE, sydvästra USA/Mexico, punsad dekor av halvmånar, infattade turkoser
PROVENIENS: Christina Stenius samling

Pärlorna omträdda på senare länk

Guld/Smycken, Etnografica

Monter 7

Budhistorik (7 bud)
1195171
1 600
1195170
1195169
1 400
1195159
1 300
1194889

Slutpris SEK:
1 600
156 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.