Broscher silver bl a Zuni

224466

BROSCHER, 2 st, 1900-talets sista kvartal, sydvästra USA, Zuni, form av fågeldansare, infattade stenar, höjd ca 3-5 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, infattade turkoser, stift, höjd ca 6,5 cm, RING, BROSCH, rundad form, delvis genombruten dekor, infattade turkoser, ringstorlek ca 17 mm, diameter brosch ca 3,5 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, Zuni, infattade stenar och pärlemor, clips, BROSCHER, 2 st, form av fåglar, ÖRHÄNGEN, 1 par, Zuni, form av stiliserade ansikten, skruvstift
PROVENIENS: Christina Stenius samling

En snurrebus fattas

Guld/Smycken, Etnografica

Monter 7

Broscher silver bl a Zuni

Budhistorik (6 bud)
1193355
700
1192672
650
1192672
450
1182616
1175580

Slutpris SEK:
700
70 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.